Droga konieczna, gdy grunt jest w użytkowaniu
Sąd nie jest związany żądaniem wnioskodawcy ustanowienia służebności drogi koniecznej na nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste, jeżeli uczestnik postępowania wniósł o ustanowienie tej służebności na prawie użytkowania wieczystego.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 29 czerwca 2016 r., III CZP 31/16.
Sąd rejonowy ustanowił na rzecz każdoczesnych właścicieli określonych nieruchomości (wnioskodawców) służebność drogi koniecznej na innych, szczegółowo opisanych nieruchomościach, stanowiących własność gminy i oddanych w użytkowanie wieczyste spółce komandytowej (dalej: spółce) oraz zasądził na rzecz właściciela nieruchomości obciążonych (gminy) stosowne wynagrodzenie.
Rozpoznając apelację spółki - wieczystego użytkownika nieruchomości obciążonych - sąd okręgowy powziął poważne wątpliwości, czy w przypadku żądania przez wnioskodawcę ustanowienia służebności drogi koniecznej na prawie własności nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste można ją ustanowić na prawie użytkowania wieczystego. Zagadnienie to przedstawił do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu.
Sąd Okręgowy wskazał, że w sprawie o ustanowienie służebności drogi koniecznej postępowanie wszczynane jest na wniosek, w którym wnioskodawca powinien określić żądanie, wskazać wszystkich właścicieli nieruchomości, przez które ma przebiegać droga, a także oznaczyć inne osoby zainteresowane (art. 506 i art. 626 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Wnioskodawcy żądali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta